Точка зору: П’ять причин, чому гендерна рівність важлива в торгівлі

Великі надії покладаються на Декларацію про торгівлю і розширення прав та можливостей жінок, підписану у межах 11-ої Міністерської  Конференції Світової організації торгівлі (СОТ), яка пройшла в грудні у Буенос-Айресі.

Інклюзивна торгова політика за Декларацією, якщо її буде прийнято, сприятиме збільшенню можливостей жінок у сфері міжнародної торгівлі. Та чи піде це на користь економічній сфері? А ще, в рамках нашого прагнення досягнути гендерної рівності, виконуючи планові завдання Глобальних цілей Організації Об’єднаних Націй, постає питання, чи підходить економічна сфера для жінок?

Ми як міжнародна торгова організація вважаємо, що відповідь на ці питання може бути тільки ствердною.

Представляємо вам п’ять причин, чому гендерна рівність сприяє розвитку економічної сфери та зупинимося на деяких бар’єрах, що перешкоджають жінкам-підприємцям вийти на міжнародні ринки.

1 – Жінки, які здійснюють діяльність в економічній сфері, підтримують кращі робочі місця

Згідно з дослідженням, яке провів Міжнародний Торговий Центр (ITC), експортні компанії, які належать жінкам, у середньому надають робочі місця 42 особам, у порівнянні з компаніями, власниками яких є жінки та які ведуть іншу діяльність, – такі підприємства працевлаштовують у середньому лише 8 осіб.

Незважаючи на це, жінки, які займаються експортом, стикаються з більшою кількістю перешкод, ніж чоловіки; 74% компаній, які належать жінкам, звітують про складні нетарифні міри, тоді коли частка таких компаній, власниками яких є чоловіки, складає 54%.

Генеральний директор СОТ, Роберто Азеведо, зазначив: “Вклад СОТ необхідний для того, щоб належним чином долучити жінок до системи міжнародної торгівлі. Усі факти говорять про те, що надання рівних шансів жінкам в економічній сфері є не тільки важливим для економіки, а й принесе позитивний результат усьому суспільству.”

2 – А ще експортні компанії більше платять

Середня оплата праці в експортних компаніях, які належать жінкам, у півтора рази вище, ніж середня оплата праці в компаніях, власниками яких є жінки та які ведуть іншу діяльність. Крім цього існує ще одна причина, чому слід прийняти міри для усунення гальмуючого дефіциту фінансування торгівлі, з яким стикаються жінки-підприємці на ринках, що розвиваються.

Проведене ITC дослідження показує, що такий дефіцит складає приблизно $260-320 млн на рік. Комісар з питань торгівлі Європейського парламенту, Сесілія Мальмстрьом, у своїй промові на початку цього року на Міжнародному форумі з питань торгівлі та гендерної рівності, стверджувала: «Кожна жінка, яка може отримувати прибуток в економічній сфері є жінкою, яка може відкрити нові ринки та нові можливості, може продавати та ділитися своїми ідеями і підтримувати свою громаду, а інколи і все поселення.»

3 – … та є більш ефективними!

Експортні компанії, власниками яких є жінки, є у 3,5 разів ефективнішими, ніж ті компанії, які ведуть іншу діяльність. Та жінки, володіючи до 40% підприємствами малого та середнього бізнесу в усьому світі, керують лише однією з п’яти експортних компаній.

Президент компанії «ТрейдМарк Іст Африка», Френк Матсерт, зазначив: “70% жінок у Східній Африці займаються міжнародною торгівлею, що означає цілеспрямоване сприяння підвищенню шансів в економічній сфері та відповідно економічну вигоду для регіону”.

4 – Слід звернути увагу на гендерну нерівність

Дослідження, проведене соціальною мережею Facebook, Організацією економічного співробітництва та розвитку і Світовим банком, показує, що мережеві інструменти використовуються значно частіше жінками-підприємцями, ніж чоловіками.

Згідно зі звітом компанії Intel на тему «Жінки та мережа інтернет» залучення жінок до роботи в мережі інтернет принесе $18 млн ВВП 144 країнам, що розвиваються. Однак, в епоху цифрових технологій, жінки у порівнянні з чоловіками в багатьох країнах мають менше доступу до мережі інтернет. Показники гендерної нерівності за оцінками 2016 року сягають 12%, а в найменш розвинених країнах такі показники зростають до 31%.

5 – Стимул до розвитку світової економіки

Генеральний директор СОТ, Аранча Гонсалес, стверджує: “Жінки та міжнародна торгівля вже не слон в крамниці з прислів’я…якщо ми збираємося посприяти зростанню світової економіки, викорінити крайню форму бідності та створити стабільні робочі місця, тоді ми не тільки повинні сфокусувати основну увагу на цій темі, а й забезпечити її здійсненність.”

Дослідження компанії McKinsey показало, що сприяння гендерній рівності могло б принести додатковий прибуток у $28 трильйонів світовому ВВП до 2025 року, що значило б кращі результати в області розвитку для сімей та громад по всьому світу.

Ми вважаємо, що сприяння активній участі жінок в економічній сфері повинно бути частиною цього прагнення, адже згідно зі звітами експортних компаній, власниками яких є жінки, їх середній об’єм продажів складає $16,3 млн, у той час коли об’єм продажів компаній, власниками яких є жінки та які ведуть іншу діяльність, складає $816 тис. США.

Виступаючи на 11-ій Міністерській  Конференції, генеральний секретар Міжнародної торгової палати Джон Данілович заявив: «Сприяння гендерній рівності на міжнародних ринках є не лише правильним, а й «розумним» рішенням для розвитку, економічного зростання та підприємницької діяльності.”

Джерело: Міжнародна торгова палата