У фокусі: Експорт українських бджіл до Канади

Експорт бджіл з України в Канаду – один з перспективних напрямків для нарощування співпраці між двома країнами в межах Угоди про вільну торгівлю. Популяції бджіл в Канаді наразі знаходяться на межі зникнення через проблеми з екологією, тож українські бджолопакети можуть стати надзвичайно популярними серед канадських бджолярів.

Коли українські бджоли зможуть потрапити за океан? Коротко розглянемо останні новини з цього питання.

На початку лютого 2018 року представники Держпродспоживслужби України, яка займається питання узгодження сертифікатів ветеринарного контролю на міждержавному рівні, зустрілися з представниками бджолярських асоціацій України та Канади. Зокрема, канадську сторону представляв Джордж Скотт, президент Niagara Beeway, однієї з провідних асоціацій бджолярів Ніагари.

Представник канадської сторони заявив, що після ознайомлення з умовами розведення бджіл в Україні та національним державним контролем за бджільництвом він був вражений високим рівнем розвитку галузі.

Скотт відзначив, що рекомендуватиме Канадському агентству з контролю харчових продуктів прискорити процес узгодження дозволів на імпорт українських живих бджіл в Канаду.

Візит канадських бджолярів також прокоментував у своєму Twitter посол Канади в Україні Роман Ващук.

“Від захвату аж загуділо. Джордж Скотт та Тетяна Васильківська (голова правління ГО «Всеукраїнське Братство Бджолярів України» – прим.) повідомили про спільні зусилля допомогти популяції бджіл у Канаді своїми знаннями та карпатськими бджолами”, – відзначив посол.

В інтерв’ю телеканалу 2+2, посол підкреслив, що Україна – країна з дуже розвинутим бджільництвом.

За словами Тетяни Васильківської, до Канади скоріш за все попрямують карпатські бджоли.

“Карпатська бджола дуже миролюбива, гарно переносить зиму, приносить багато меду й може отримувати нектар з будь-яких рослин”, – заявила голова правління ГО «Всеукраїнське Братство Бджолярів України»Експертка додала, що канадці поділяться з українськими колегами своїми технологіями бджільництва.

Незважаючи на успішні консультації між українською та канадською сторонами, процес узгодження ветеринарних сертифікатів є надзвичайно тривалим. Нижче цитата з оглядової статті представників Держпродспоживслужби Бориса Кобаля та Олени Куряти щодо експорту продуктів харчування з України до Канади:

За офіційною процедурою, яка існує в Канаді, українська сторона має надати вичерпну інформацію (відповіді на питання анкети) стосовно законодавчої бази, мережі компетентного органу, наявної системи і заходів державного контролю, статистичних даних тощо в Україні. Після опрацювання канадською стороною наданої інформації Держпродспоживслужба та зацікавлені підприємства-експортери проходять аудит канадського регуляторного органу.

Тільки після позитивних результатів аудиту, узгодження форми ветеринарних сертифікатів на конкретну категорію товарів, Держпродспоживслужба отримує дозвіл на експорт даного виду товарів.

“Нагодувати Канаду: до яких сюрпризів треба бути готовим українським експортерам”, Європейська правда

В статті також відзначається, що у квітні 2017 року відправлено додатковий запит щодо оцінки статусу країни для експорту бджолиних пакетів до Канади. Окрім того, за підтримки проекту CUTIS делегація Держпродспоживслужби в листопаді 2017 року відвідала Канаду та налагодила важливі контакти з місцевими регуляторними органами. Процес нормативного зближення України та Канади триває. Сподіваємося вже найближчим часом поставки українських бджіл до Канади стануть можливими.