Наталія Микольська: Сектори інформаційних технологій Канади й Україні готові скористатися перевагами Угоди про вільну торгівлю

Канаду можна вважати найбільш українською країною за межами самої України. Завдяки 1,3 мільйона канадців, які стверджують про своє українське походження, ми маємо глибокі особисті та культурні зв‘язки, що проходять через кілька поколінь. Минулого року відзначалася 125-а річниця початку української імміграції до Канади.

Канада й Україна нещодавно зміцнили свої відносини великою мірою в стилі 21-го століття – підготувавши Угоду про вільну торгівлю. Після набрання чинності 1 серпня Угода про вільну торгівлю між Канадою і Україною (CUFTA) відразу забезпечить безмитний доступ для 98 відсотків товарів, якими торгують обидві країни. Як і Канада, Україна також має договір про вільну торгівлю з Європейським Союзом, що дає її компаніям можливість здійснювати безмитну торгівлю у межах великого економічного блоку.

Український уряд, що з‘явився в 2014 році на хвилі революції гідності – Євромайдану, здійснює надзвичайно необхідні структурні реформи і має потужну програму дерегуляції економіки, поліпшення ділового клімату та приватизації державних підприємств. Після двох років рецесії в 2014 та 2015 роках ВВП України зріс на 2,3 відсотки в 2016 році, і зростання на 2,5 відсотки прогнозується на 2017 рік (темпи зростання за два роки, зіставні з канадськими).

Україна пропонує канадським компаніям четверте за рівнем освіченості населення у світі, особливо у сферах інформаційних технологій, машинобудування, аерокосмічних та, звичайно, сільськогосподарських технологій (агротех).

Інформаційні технологій (IT) – один із секторів, який отримує велику перевагу від цього високоосвіченого населення, завдяки чому це один з найбільш перспективних секторів із точки зору зміцнення економічних зв’язків з Канадою. Українські IT-експортери готові зробити крок уперед, щоб стати частиною глобальної цифрової революції. Креативні галузі, в тому числі галузь інформаційних технологій, у всьому своєму розмаїтті, є вирішальними складовими розвитку стратегії українського експорту. Україна може надати компаніям технологічні послуги високого рівня разом з новими ідеями, які допоможуть канадським фірмам стати конкурентоспроможними у світі та підтримувати темпи цифрової трансформації.

Обсяг експорту сектору послуг з розробки програмного забезпечення та інформаційних технологій в Україні склав приблизно 3 млрд. доларів США в 2016 році, і продемонстрував зростання у двозначних цифрах упродовж кількох років. В Україні понад 100 тисяч сертифікованих IT фахівців, це третя у світі за кількістю спільнота після Сполучених Штатів та Індії. Очікується, що до 2020 року ця кількість досягне 200 тисяч. У світі, де потрібно використовувати всі таланти, кількість жінок в українських IT компаніях збільшилася удвічі за останні п’ять років.

Більше ніж 100 гравців світового рівня заснували в Україні свої центри досліджень та розробок (R&D), а 12 українських IT-компаній увійшли до ТОП 100 аутсорсингових компаній у світі. Близькість до Європейського Союзу привабила до України кілька великих європейських фірм.

Розвиток IT екосистеми є найвищим пріоритетом для українського уряду. IT екосистема включає три напрямки: фірми, що обслуговують великі IT компанії; більше ніж 1 000 стартапів; та виконання функцій міжнародного центру R&D.

У п‘яти українських містах і регіонах України – Києві, Харкові, Львові, Одесі та Дніпропетровській області – утворено IT кластери. Слід особливо відзначити, що ці новостворені центри мають підтримку з боку промисловості та урядових структур місцевого та національного рівнів.

Уряд України взяв на себе зобов‘язання усунути бар‘єри для експорту послуг. Наприклад, завдяки ухваленню нових законів експортери послуг можуть укладати контракти та виставляти рахунки в електронній формі, і від них не вимагається переклад документів українською мовою.

Перша українська IT місія до Канади відбулася під час Branham300 Launch Event у травні 2017 року, де Україна була спеціальним спонсором. Ця подія супроводжувалася більше ніж 50 зустрічами з провідними канадськими ІТ компаніями. Загалом 17 українських підприємств у сфері інформаційних технологій зустрілися зі своїми канадськими партнерами з метою встановлення зв’язків та налагодження довгострокових партнерських відносин.

Підтримка в розвитку цих відносин надходить від нашого урядового Офісу з просування експорту (EPO), що діє в тісній співпраці з Канадсько-українським проектом підтримки торгівлі та інвестицій (CUTIS) – п’ятирічним проектом підтримки розвитку, що фінансується Урядом Канади через Міністерство закордонних справ Канади (Global Affairs Canada) і впроваджується Конференційною радою Канади та Канадсько-українською торговельною палатою. І EPO, і CUTIS, визначили IT як пріоритетний сектор для ділових стосунків між Україною та Канадою. Нарощування експорту з боку українських компаній у сфері технологій може сприяти досягненню цілей проекту – зменшення бідності та підвищення темпів сталого економічного росту в Україні.

Канадські компанії мають унікальну нагоду скористатися з можливостей, які пропонуються угодою CUFTA та українським ІТ сектором, що стрімко розвивається. Ґрунтуючись на існуючих зв‘язках, Канада й Україна можуть значно посилити свою співпрацю задля взаємної вигоди.

Автор: Наталія Микольська, заступник міністра економічного розвитку та торгівлі, торговий представник України.

Джерело: Globe and Mail